1.06.2005 Domácí síť

( home)


včerejškem jsme konečně dokončili budování naší domácí sítě. Mám z toho docela radost, technicky to nebylo složité, ale organizační stránka věci přece jenom trochu běhání a zařizování potřebovala.

Od začátku bylo všechno stíženo tím, že v místě kde jsme se sousedstvem chtěli vybudovat naši síť nebyla žádná konektivita. Telecom bohužel nedotáhnul kabely až k nám. Sice byla možnost wifi, což jsme taky nějakou dobu využívali, ale finančně a rychlostně se to s adsl nedá srovnávat.

Takže první úkol byl najít někoho, kdo má přístup k adsl. Tento problém se záhy podařilo vyřešit — díky Libore — ovšem vzdálenost 1.2 km se dala překlenout pouze wifi. Zakoupili jsme tedy dva Ovislinky a probridgovali mezi mezi Liborem a mnou. U mě se udělal linuxovej router (jak jinak — Gentoo ;) a pak se ke mě pořídil ještě jeden Ovislink, tentokrat v módu AP.

První část tedy splněna a po mírných počatečních problémech s rychlostí se vše ustabilnilo a fungovalo.

Další etapa byla připojit zbylé tři lidi. Nakoupili se tedy další 3 Ovislinky, nastavili do módu client, vychytali se směry a nastavení antén ... a heuréka, vše funguje.

Jak je vidno, skutečně to není žádný zázrak ani složitost, ale vše funguje jak potřebujem. A hlavně díky složení se na měsíční náklady na provoz adsl bude vycházet připojení na velmi pěkné penízky ;)


.: sesmolil tucan 1.06.2005, 8:17:00

KomentářePřidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: